Dolar amerykański

Dolar amerykański (United States dollar, USD) jest oficjalną walutą nie tylko Stanów Zjednoczonych i ich 15 terytoriów zależnych, ale także 3 brytyjskich terytoriów zależnych oraz państw, takich jak Ekwador, Panama, Salwador czy Zimbabwe. W wielu krajach (np. w Libanie) dolar jest również tzw. „walutą de facto”, czyli będącą w użyciu choc nieoficjalną. Jeden dolar amerykański równy jest stu centom.

Dolar amerykański
Dolar amerykański (by chazoid)

Spadkobierca Imperium Hiszpańskiego

Nazwa „dolar” pochodzi od talara – dawnej europejskiej monety srebrnej. Pierwsze znane w Ameryce dolary to srebrne dolary hiszpańskie, będące w użyciu na obszarze Nowego Świata w XVIII wieku. Dolar hiszpański był pierwszą walutą o znaczeniu światowym, a współczesny dolar amerykański jest jego bezpośrednim spadkobiercą. Pierwsze amerykańskie monety dolarowe, wybite przez Mennicę Stanów Zjednoczonych (założoną w 1792 r.) przypominały dolary hiszpańskie, które zresztą pozostały w obiegu do 1857 r.

Wartość dolara oparta była na parytecie złota. Oznacza to, że jednostka waluty była równa określonej wadze złota, a państwo, przy zaistnieniu określonych warunków, zobowiązywało się do wykupienia danej ilości pieniędzy za złoto. Jednakże w 1933 r. zniesiono możliwość wymiany pieniędzy na złoto, a w latach 1972-73 zlikwidowano parytet złota. Do dziś w USA niektóre partie nawołują do jego przywrócenia.

Zwykłe i niezwykłe nominały

Obecnie w Stanach drukuje się banknoty o nominałach $1, $2, $5, $10, $20, $50 oraz $100. Banknoty o wyższych nominałach ($500, $1000, $5000, $10 000, $100 000) wycofano z obiegu w 1969 r. Tych ogromnych nominałów używano niegdyś do transakcji międzybankowych. Posługiwały się nimi jednak również organizacje przestępcze. Dzisiaj są to bardzo rzadkie banknoty, stanowiące ogromną wartość kolekcjonerską.
Na niemal wszystkich banknotach dolarowych umieszczono wizerunki prezydentów USA (na $1 – G. Washingtona, na $2 – T. Jeffersona, na $5 – A. Lincolna, na $10 – A. Hamiltona, na $20 – A. Jacksona, na $50 – U. Granta. Jedynie banknot studolarowy zdobi wizerunek B. Franklina.

Według pewnych teorii na banknocie jednodolarowym znajdują się liczne symbole masońskie, takie jak wszechwidzące oko czy pieczęć Salomona.

Monety bite przez Mennicę Stanów Zjednoczonych to: 1 cent, 5 centów, 10 centów, 25 centów, 50 centów oraz 1 dolar. Być może już niedługo moneta dolarowa zastąpi całkowicie banknoty o tymże nominale.

Dolar amerykański
Dolar amerykański (by mrwizzard)

Sekretny papier

Amerykańskie banknoty dolarowe należą do najtrudniejszych do podrobienia. Jest to zasługa specjalnego, bawełniano-lnianego papieru, którego szczegółowy skład pozostaje ścisłą tajemnicą. Do mieszanki bawełniano-lnianej dodaje się czerwone i niebieskie nitki.

Napis „The United States of America” na awersie banknotu jest drukowany drukiem wypukłym. Ponadto, liczba znajdująca się po lewej stronie awersu musi odpowiadać wartością miejscu, jakie w alfabecie zajmuje umieszczona obok niej litera.

Dolar amerykański

Dolar amerykański (United States dollar, USD) jest oficjalną walutą nie tylko Stanów Zjednoczonych i ich 15 terytoriów zależnych, ale także 3 brytyjskich terytoriów zależnych oraz państw, takich jak E…